טקס גילוי מצבה

טקס גילוי מצבה

Table of Contents

 

מוות של אדם במשפחה או של קרוב משפחה הוא תמיד נושא קשה וכאוב. לא משנה אם המוות היה צפוי עקב מחלה קשה או פתאומי עקב תאונת דרכים או משיבה טובה הוא תמיד לא פשוט עבור כל המשפחה שכן אנו מאבדים אדם קרוב ואהוב.

טקס גילוי מצבה

בהלכה היהודית ישנם לא מעט טקסים להעלאת נשמתו של הנפטר ועל מנת לכבד את זכרו כאשר הם מתחילים כבר מהרגע הראשון לאחר ההלוויה. בתום טקס ההלוויה תקבל המשפחה של הנפטר דף מחברה קדישא ובו מספר תאריכים של העליה לקבר כמו למשל בתום השבעה ותאריך נוסף לאחר שלושים יום מפטירתו של הנפטר כאשר במסגרת תאריך זה עורכים טקס גילוי מצבה.

 

בנוסף לכל התאריכים תקבל משפחתו של הנפטר בדף, הוראות של מספר מנהגי אבלות שעל המשפחה הקרובה בלבד לקיים במהלך השבעה כמו למשל לא להתקלח, לא להתגלח או להסתפר, לא להתאפר, לא לישון במיטה, לא לצחצח שיניים ועוד. את השבעה נהוג לערוך בביתו של הנפטר כאשר במידת הצורך אפשר לערוך אותה בבית אחר של קרוב משפחה של הנפטר מאילוצים כאלה ואחרים, כמו אילוצי מקום או אילוצי פרטיות לבן או בת זוגו של הנפטר כתוצאה ממצב רפואי רגיש וכדומה.

 

מה עושים לאחר השבעה?

כאשר המשפחה של הנפטר קמה מן השבעה עליהם לעלות לקבר שזהו למעשה מנהג נוסף לזכר העלאת נשמתו של הנפטר לאחר השבעה. מה שהמשפחה עושה הוא למעשה עליה לקבר הטרי שעדיין מחוסר מצבה כמובן ובמסגרת העלייה הזו לקבר על המשפחה של הנפטר לומר שוב קדיש לזכרו. תפילת אשכבה ואותיות נשמה.

 

העלייה לקבר לאחר השבעה היא בדרך כלל יותר אינטימית מההלוויה עצמה ונעשית בחוג מצומצם יותר של אנשים שכוללים בדרך כלל את המשפחה הקרובה של הנפטר ומספר חברים קרובים נוספים והיא אינה המונית כמו ההלוויה. המועד הבא לאחר העלייה לקבר בתום השבעה הוא לאחר שלושים יום מתאריך הפטירה לטקס גילוי מצבה.

 

מהו טקס גילוי מצבה?

אז כפי שציינו, טקס גילוי מצבה ערך לאחר שלושים יום מפטירתו של הנפטר כאשר כשמו כן הוא. בני המשפחה והחברים הקרובים עולים אל הקבר בכדי לגלות את המצבה בפעם הראשונה שכן זו הותקנה בקבר מספר ימים קודם לכן. במהלך הטקס נאמרת שוב תפילת קדיש לזכר עילוי נשמתו של הנפטר כאשר בנוסף מקריאים גם משניות לזכרו. ניתן בתום התפילה להקריא בחוג המשפחה גם נאומים בעלי פאן אישי יותר אך זוהי אינה חובה כמובן וכל משפחה נוהגת כפי שהיא מרגישה לנכון.

 

את המצבה על המשפחה לבחור מספר שבועות קודם לכן וכאשר אנו מדברים על בחירת המצבה אנו מתכוונים לבחירת האבן או השיש ממנה המצבה תהיה עשויה, אנו מתכוונים כמובן למלל שיהיה כתוב על המצבה מעבר למלל הסטנדרטי, איך המלל יהיה כתוב וכדומה. לאחר שמסתיים לו טקס גילוי המצבה נהוג ללכת לביתו של הנפטר ולערוך סעודה לעילוי נשמתו כאשר אל הסעודה נהוג להזמין את המשפחה הקרובה ומעט חברים של הנפטר אך כאן כמובן כל משפחה יכולה להחליט ולעשות מה שהיא מעוניינת ולהזמין יותר אנשים או פחות אנשים לפי ראות עיניה.

 

מכל המאורעות הללו אין ספק שטקס גילוי מצבה הוא המרגש ביותר עבור המשפחה שכן לאחר חלוף שלושים יום ניתן לעכל יותר את פטירתו של האדם היקר לנו וגם לראות את המצבה שלו שאמנם לא תהיה קלה אך תהיה גם מעט מרגשת עבור בני המשפחה שתכננו עבורו את המצבה.

מעוניינים בשירותי מצבות?

מעוניינים בשירותי מצבות?

מאמרים אחרונים

מדריך למצבות

  אחת התקופות הלא פשוטות איתן עלינו להתמודד בקושי רב היא לאחר שאנו מאבדים אדם הקרוב אלינו ויש רגש חזק עבור אותו אדם. לא משנה

מחירי מצבות

  מצבה היא דבר מהותי, חשוב ומאוד אישי עבורנו. אנו משקיעים לא מעט מחשבה, זמן והתעסקות עם כל הנושא של בחירת המצבה ליקיר או יקירת

טקס גילוי מצבה

  מוות של אדם במשפחה או של קרוב משפחה הוא תמיד נושא קשה וכאוב. לא משנה אם המוות היה צפוי עקב מחלה קשה או פתאומי

גלילה לראש העמוד